Václav Hořánek

Pavel Gabriel

Pěstírna vodních a bahenních rostlin

Kostelní Lhota 119 289 12 Sadská CZECH REPUBLIC
mobil: +420 602 812 660      fax: +420 325 599 032

E-Mail

Lilaeopsis novae-zelandiae – liliovníček novozélandský

Použití: Akvárium paludárium terárium: Tato vlhkomilná rostlina je velmi vitální a přizpůsobivá. údajně i na přírodních stanovištích sama často sestupuje i do větších hloubek vody. Vzhled ani způsob růstu ponořených rostlin není odlišný. Plazivá lodyha se větví. Z každého z četných internodií vyrůstají 2-3 tenké válcovité listy délky asi 4-5cm a drobné kořínky. Brzy tak rostlina vytvoří na povrchu substrátu nízký kompaktní koberec. Není náročná na složení substrátu, složení vody a relativně ani na intenzitu osvětlení. Roste dobře i ve velkém teplotním rozmezí. Daří se jí i v akváriích vytápěných na teplotu 28 - 30°C, kde ale vyžaduje poněkud větší intenzitu osvětlení, ale je vhodná i do studenovodních akvárií. Ještě lépe roste jako vlhkomilná rostlina mimo vodu. Není náročná ani na vzdušnou vlhkost a přes léto dobře roste i na okrajích zahradních rybníčků. Testy na možnost zimování v našich klimatických podmínkách však teprve provádíme.
Rostlinu je lépe sázet v kompaktních drnech, nebo jejich částech. Při osazování větší plochy mezery mezi drny poměrně rychle zarostou.
Obecně lze říci, že rostliny tvořící tak často žádaný nízký zelený koberec se při jeho zakládání často chovají dosti nevypočitatelně. Lilaeopsis novae-zelandiae je asi pro tento účel nejspolehlivější a navíc s velmi širokou škálou využití ve všech zařízeních pokud je v nich alespoň vlhký substrát.
Vzrůst: 3 – 6 cm
Domovina: Nový Zéland

Foto: Josef Kulich

Lilaeopsis novae-zelandiae – liliovníček novozélandský

Zpět na akvarijní