Václav Hořánek

Pavel Gabriel

Pěstírna vodních a bahenních rostlin

Kostelní Lhota 119 289 12 Sadská CZECH REPUBLIC
mobil: +420 602 812 660      fax: +420 325 599 032

E-Mail

Hemigraphis sp. (’Mini’)

Použití: Akvárium? Paludárium Terárium : Rostliny rodu Hemigraphis jsou často nabízeny k osazování akvárií. Ponořené sice dlouho přežívají, ale nejsou to rostliny schopné trvalého růstu pod vodou. Delší doba přežití je podmíněna ustálenou biologickou rovnováhou v akváriu, kde ve vyjímečných případech přežívají i několik let. Běžně lze počítat s dobou asi půl roku, po kterou i při méně ideálních podmínkách tyto vzhledově atraktivní rostliny plní svou dekorační funkci. Toto omezené použití nesplňuje představy skutečného akvaristy coby milovníka přírody a proto ani my ji pro tento účel nedoporučujeme. Zákazník by měl být o těchto skutečnostech před nákupem informován.
Pěstujeme li tyto rostliny mimo vodu, jsou zcela nenáročné na vlhkost vzduchu i teplotu pokud neklesá pod 10°C. Spokojí se s troškou jakéhokoliv alespoň mírně vlhkého substrátu. Jsou vděčné za dostatek světla v případě, že chceme zabránit “vytahování” rostlin a docílit jejich intenzivního vybarvení. Rostlinu lze sestřihem dobře tvarovat a odstřižené vegetační vrcholy zasazené do vlhkého substrátu ochotně zakořeňují. Nenáročnost a atraktivní vzhled umožňují širokou škálu použití těchto vitálních rostlin.
Rostlina dodávaná pod názvem Hemigraphis sp. (’Mini’) je asi přírodním druhem. (Hemigraphis alternata ?) Tento problém musí vyřešit taxonomové. Trvale ponořená přežívá dle našich zkušeností rovněž dosti dlouho. Z pěstovaných druhů a kultivarů je Hemigraphis sp. vzrůstem nejmenší, spíše plazivá rostlina.
Vzrůst: 10 – 15 cm

Foto: Josef Kulich

Hemigraphis sp. (’Mini’)

Zpět na akvarijní