Václav Hořánek

Pavel Gabriel

Pěstírna vodních a bahenních rostlin

Kostelní Lhota 119 289 12 Sadská CZECH REPUBLIC
mobil: +420 602 812 660      fax: +420 325 599 032

E-Mail

Hemigraphis repanda

Použití: Akvárium? Paludárium Terárium : Rostliny rodu Hemigraphis jsou často nabízeny k osazování akvárií. Ponořené sice dlouho přežívají, ale nejsou to rostliny schopné trvalého růstu pod vodou. Delší doba přežití je podmíněna ustálenou biologickou rovnováhou v akváriu, kde ve vyjímečných případech přežívají i několik let. Běžně lze počítat s dobou asi půl roku, po kterou i při méně ideálních podmínkách tyto vzhledově atraktivní rostliny plní svou dekorační funkci. Toto omezené použití nesplňuje představy skutečného akvaristy coby milovníka přírody a proto ani my ji pro tento účel nedoporučujeme. Zákazník by měl být o těchto skutečnostech před nákupem informován.
Pěstujeme li tyto rostliny mimo vodu, jsou zcela nenáročné na vlhkost vzduchu i teplotu pokud neklesá pod 10°C. Spokojí se s troškou jakéhokoliv alespoň mírně vlhkého substrátu. Jsou vděčné za dostatek světla v případě, že chceme zabránit “vytahování” rostlin a docílit jejich intenzivního vybarvení. Rostlinu lze sestřihem dobře tvarovat a odstřižené vegetační vrcholy zasazené do vlhkého substrátu ochotně zakořeňují. Nenáročnost a atraktivní vzhled umožňují širokou škálu použití těchto vitálních rostlin.
Hemigraphis repanda se nám jeví v porovnání s H.alternata jako poněkud méně trvanlivý při trvalém ponoření. Intenzita červené barvy dlouze kopinatých čepelí¨je přímo úměrná intenzitě osvětlení.
Vzrůst: 15 – 20 cm

Foto: Josef Kulich

Hemigraphis repanda

Zpět na akvarijní