Václav Hořánek

Pavel Gabriel

Pěstírna vodních a bahenních rostlin

Kostelní Lhota 119 289 12 Sadská CZECH REPUBLIC
mobil: +420 602 812 660      fax: +420 325 599 032

E-Mail

Eichhornia azurea – tokozelka blankytná

Použití: Akvárium Bazény Venkovní rybníčky: Ve dně kořenující rostlina. Část odlomeného oddenku proto sázíme do dna bez ohledu na hloubku vody. Nejlépe tak učiníme, zatížíme -li část oddenku k povrchu substrátu větším kamenem, neboť vzdušná pletiva oddenku a řapíků listů rostlinu táhnou k hladině. Vegetační vrchol rychle dosáhne hladiny a dále pokračuje v růstu těsně pod jejím povrchem a postupně se bohatě větví. Okrouhlé listy nemají ztlustlé řapíky jako E. crassipes . Vzdušná pletiva, která udržují rostlinu na hladině, jsou v řapících a oddenku rovnoměrně rozložena. Z oddenku do vody volně splývají kořeny a pokud to hloubka vody umožňuje, více či méně se přichycují substrátu dna. Bohaté kořeny jsou oblíbeným místem tření kaprovitých ryb a útočištěm jejich potěru. Pokud přebytečné výhony neodstraňujeme, dokáže během léta pokrýt dosti velkou plochu hladiny. Již samotná rostlina je atraktivní, ale hlavní ozdobou jsou květy. Množství květů na hladině sice nebývá tak velké jako u plně kvetoucího porostu E. crassipes, ale zato kvete ochotněji a v čase vyrovnaněji.
Je velmi náročná na světlo. Nejlépe roste na plném slunci ve vodě bohaté na živiny a snese i vodu silně znečištěnou. Na rybníčku v dobrých podmínkách kvete a intenzivně se množí po celé léto až do zámrazu. Není zimovzdorná. Nejlépe zimuje ve skleníku vytápěném asi na 15 nebo více °C v mělké vodě zakořeněná v substrátu, ale i zde trpí nedostatkem světla. Její zimování ve srovnání s E. crassipes je sice snazší, ale jednodušší je i tuto rostlinu na jaře znovu zakoupit pokud nemáme k dispozici skleník. Na venkovní rybníček ji umístíme až když pomine nebezpečí nočních mrazíků.
Tato rostlina při množení ze semen vytváří dočasně i ponořenou formu. Pro tento účel lze využít i mladé výhony ponořené formy, které na jaře často vyrůstají ze zazimovaných oddenků, ale tyto se zdají být méně vhodné. Ponořená forma má úzké mírně zahnuté vstřícné listy. Vyrůstají poměrně hustě na dlouhé lodyze a rozkládají se přísně v jedné rovině. Tyto rostliny jsou zejména v zahraničí velmi ceněny a žádány pro svůj neobvyklý atraktivní vzhled k výzdobě rostlinových akvárií. Zaštipováním lze udržet rostlinu v ponořené formě. Dosáhne –li však vegetační vrchol hladiny, nevratně přechází do vynořené formy.
Domovina: tropická a subtropická Amerika

Foto: Josef Kulich

Eichhornia azurea – tokozelka blankytná

Zpět na venkovní

Zpět na akvarijní