Václav Hořánek

Pavel Gabriel

Pěstírna vodních a bahenních rostlin

Kostelní Lhota 119 289 12 Sadská CZECH REPUBLIC
mobil: +420 602 812 660      fax: +420 325 599 032

E-Mail

Echinodorus argentinensis.

Šípatkovec argentinský

Pod tímto názvem byly v naší pěstírně pěstovány dva v emersní formě vzhledově podobné typy rostlin. Původní E.argentinensis dorůstal v emersní formě 1,5 m i více a na květním stvolu netvořil dceřinné rostliny. Do submersní formy přecházel velmi neochotně. Jeho submersní forma s úzkými listy nebyla příliš atraktivní. Proto byl tento typ vyřazen ze sortimentu naší pěstírny a pokud vím, učinila tak i většina ostatních evropských pěstíren.

Druhý typ, jehož množení se naše pěstírna intenzívně věnuje, pochází z rostlin které jsme získali od německých pěstitelů pod obchodním názvem "klein argentinensis" a rovněž zcela identickou rostlinu jsme získali z moskevské botanické zahrady jako Echinodorus brasiliensis. Tento typ se od prvního liší zhruba poloviční výškou vzrůstu emersní formy ve srovnatelných podmínkách a tvorbou dceřinných rostlinek na květním stvolu. Do submersní formy přechází ochotně i ve skleníku při poklesu světelné intenzity hlavně během zimního období. Poněkud obtížnější bývá převedení do submersní formy během jara a léta, ať už se jedná o starší či dceřinné rostliny, nebo o emersně vypěstované semenáčky, které jsou jednotného vzhledu. Protože pěstování tohoto druhu není pro pěstírny příliš efektivní, nebyl tento druh doposud příliš propagován ani dodáván do obchodní sítě. Varuji rovněž před dovozem šípatkovce argentinského z tropických pěstíren. Tyto pěstírny, alespoň dle naší praxe, pod tímto jménem dodávají v emersní formě podobné, ale pro akvaristiku daleko méně vhodné druhy, jako např. E. subalatus apod.. Množení v akváriu je spíše vyjímečné opatrným oddělením rostlin vyrůstajících z podlouhlého a větveného oddenku starších rostlin.

Echinodorus argentinensis v submersní formě je nádherná dekorativní rostlina soliterního typu, která může v dobrých podmínkách dorůstat v akváriu i značné velikosti. Nepatří ale mezi tzv. "zvedače skla". Tak totiž akvaristé slengově nazývají druhy rostlin přecházející v běžně osvětleném akváriu do emersní formy. Vyniká oválnými a při dostatku světla až vejčitými tuhými čepelemi s výraznou žilnatinou a relativně krátkými řapíky. Nemá žádné mimořádné nároky. Naopak ji lze použít i pro osazování studenovodních akvárií kde přečká i pokles teploty pod 10°C a právě tak dobře snáší i teploty kolem 27°C. Obecně lze říci, že všem šípatkovcům vyhovuje spíše nepříliš tvrdá a neutrální či mírně kyselá voda. I zde však lze E. argentinensis ve srovnání s jinými druhy označit za velmi přizpůsobivý. Pro tyto své vlastnosti patří tento druh v zemích s rozvinutou akvaristikou mezi žádané a vysoce ceněné druhy.

Pavel Gabriel

Foto

Zpet na novinky akvarijní